Ieteikumi kā izvēlēties radiosētu.

2021-06-28

Radiosēta mājdzīvniekiem palīdz sunim noskaidrot savu vietu pagalmā. Aplūkosim, kādas radiosētas ir pieejamas, un, ja esat nolēmuši iegādāties, kādu izvēlēties, lai iegādātā sistēma arī kalpotu labi.

Radiosētas var iedalīt divās grupās: radiosētas ar vadu un bezvadu radiosētas.

Pirmās ir populārākas, jo ar vadu var ierobežot gan teritorijas perimetru gan atsevišķus objektus, var ierbežot neregulāras formas teritoriju, noslēgta tipa un atvērta (kā C, L vai G burtus) - diezgan elastīgs pielietojums. Jārēķinās, ka vads ir jāizvelk un jānomaskē (jāierok, jāpaliek zem bruģa), vai jāpiestiprina pie sētas vai pie zemes (ar skavām), tas prasa laiku 1-3 dienas (atkarīgs no teritorijas leiluma un ierobežotās cilpas sarežģītības). Radiosētas vads – katram ražotājam tas var atšķirties, tas atkarīgs no katras sistēmas raidītāja izmantotās frekvences. Komplektā pievienotais vads, vizuāli, var neatšķirties no parasta veikalā nopērkama vada, taču āķis slēpjas, izolācijas materiāla satāvā, tas spēj nodrošināt ilggadīgu mitrumizturību un UV staru rezistenci. Kategoriski aizliegts miksēt dažāda diametra un materiāla vadus vienā kontūrā. Lai izvairītos no liekiem pārsteigumiem, ieteicams izmantot ražotāja vadus.

Bezvadu radiosēta darbojas savadāk – tā ap sevi rada apļveida lauku, no kura suns nevar iziet. Priekšrocības ir tādas, ka jebkurā laikā varat mainīt sētas vietu, aizbraukt uz laukiem, vasarnīcu, ciemos, pievienot raidītāju pie rozetes un suns būs ierobežots. Mīnuss – nevar ierobežot atsevišķus objektus, vēlams raidītāju novietot teritorijai pa vidu apļa maksimālais diamets ir 54 – 66 metri.

Izvēli nosaka suns.

Kad esat izlēmuši kāda tipa radiosēta jums nepieciešama, jāizvēlas Jūsu sunim, nevis Jūsu maciņam, piemērota sistēma. Komplektācija visām ir vienāda: raidītājs, kakla siksna ar uztvērēju, vads (ja tā ir radiosēta ar vadu), mācību karodziņi un lietošana un apmācības instrukcija.Galvenā atšķirība ir radiosētas kakla siksnā, cik tā ir smaga, liela, vai statiskās korekcijas impulsu var mainīt, vai tas ir nemainīgs. Lai izvēlētos pareizi saimniekam jāzin, cik aptuveni kilogramu smags ir suns (vairāk par 18 vai mazāk), kāds viņam temperaments, vai ir nosliece uz agresiju, vai suns zina kādu paklausības komandu (“fū”, “nedrīkst” utt.) vai māk iet pavadā un ir valkājis kakla siksnu.

Jāņem vērā, ka medību suņi, auguma un svara ziņā mēdz būt mazāki, slaidāki, taču, to izturība un aktivitāte ir ievērojami lielāka, nekā citu, līdzīga izmēra vai svara, šķirņu suņiem. Pie šiem pieskaitāmi: takšu, bīglu, laika, dzinēju un seteru šķirnes suņi. Šajā gadījumā jāizvēlas kakla siskna, kas spēs radīt pietiekoši nepatīkamu impulse un būs pietiekami maza, viegla, lai netraucētu pārvietoties.

Suņa apmācība

Kad radiosēta ir uzstādīta, sunim ir jāparāda jaunās robežas un jāiepazīstina ar jaunajiem noteikumiem. Nav pieļaujams, ka suns tiek palaists viens pats apgūt jauno teritoriju, suns ir jāapmāca. Tas neaizņem daudz laika un nav jābūt speciālistam. Noteikumi ir vienkārši – suns drīkst iet līdz mācību karodziņiem – tā ir viņa jaunā teritorija, pie karodziņa atskan brīdinājuma signāls, aiz karodziņa – tiek saņemta nepatīkami statiskās strāvas impulsi. Saimniekam nonākot ar suni līdz karodziņiem ir jādod sunim stingra aizlieguma komanda (fu, nedrīkst), jāpavicina karodziņš, jāatliek tas atpakaļ zemē un jāved suns prom no karodziņa. Šādi rīkojoties, jāizstaigā visa teritorija. Apmācība jāturpina vismaz nedēļu, lai suns tik tiešām saprot, ka jaunie noteikumi ir uz palikšanu, nevis saimnieka untums.

"Liec aiz auss", jeb apmācības knifi

Bieži vien saimnieks domā, ka suns jau pirmajā dienā ir sapratis un turpināt apmācību vairs nevajag, jo mīlulis karodziņiem pat netuvojas vai nenāk saimniekam līdzi, lai vēlreiz tos apskatītu. Tā ir visbiežāk pieļautā kļūda, ne jau visi suņi saprot, ka jaunie noteikumi būs spēkā arī rīt, parīt un aizparīt. Nereti, šādos gadījumos suns aizmirst, ko saimnieks viņam vakar teica, un iet savās ierastajās ikdienas gaitās un, saņemot statiskās strāvas sitienu, ir nepatīkami pārsteigts. Šādas situācijas var izraisīt dzīvniekā agresiju, neizpratni pat paniku.
Ja saimniekam rodas jautājumi vai šaubas par izvēles pareizību, aicinu zvanīt konsultantiem +37129171566 un noskaidrot visus jautājums, jo mums ir svarīgi, lai Jums izdodas!